Kameralne, o własnym klimacie, jedno z najtańszych w kraju pod względem cen nieruchomości – województwo podlaskie staje się coraz bardziej popularne wśród deweloperów i nabywców.
Ogólnopolski portal nieruchomości mieszkaniowych Korter.com.pl przedstawia przegląd regionalnego rynku nieruchomości Białegostoku i całego Podlasia. Na czym się skupimy:
• jak wygląda aktualna oferta deweloperska w tej części Polski;
• jak podlaskie nieruchomości prezentują się cenowo;
• gdzie najlepiej kupić mieszkanie na Podlasiu.
Podlasie odpowiedzią na nowe trendy rynku
W okresie pandemii koronawirusa nieruchomości mieszkaniowe sprzedawały się poniekąd szybciej, niż przed kryzysem, i szczególną popularność zdobył jeden z sektorów rynku – domy jednorodzinne.
Domy i działki stały się najbardziej pożądanym typem nieruchomości, a województwo podlaskie posiada bardzo duży potencjał dla budownictwa jednorodzinnego. Podlasie wyróżnia się kameralnością i obfituje w tereny zielone oraz zanurzone w nich małe miasteczka i wsie, gdzie coraz chętniej inwestują deweloperzy.
Do popularnych podlaskich miejscowości należą: Augustów, Bielsk Podlaski, Grajewo, Suwałki, Łomża, Hajnówka.
Ceny domów w województwie podlaskim zaczynają się już od 3300 złotych za metr kwadratowy, najdroższe oferty dostępne obecnie na rynku to blisko 5600 zł za m2.
Mieszkanie w Białymstoku – oferty i ceny
Obecnie na białostockim rynku działa blisko 30 firm deweloperskich. Wśród deweloperów Białegostoku dominują lokalni gracze, co sprawia, że oferta rynkowa jest najlepiej dopasowana do potrzeb konsumenta.
W ofercie nieruchomości z pierwszej ręki jest obecnie ponad 50 inwestycji. Są to:
• nowoczesne osiedla mieszkalne o zapleczu usługowym i podstawowej infrastrukturze;
• kompleksy apartamentowe dla najbardziej wymagających klientów;
• inwestycje składające się z domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej;
• kompleksy domów szeregowych, zarówno jedno-, jak i kilkulokalowych.
Ile kosztuje nowe mieszkanie w stolicy województwa podlaskiego?
Jak już wspominaliśmy powyżej, Białystok i okolice należą do najtańszych regionalnych rynków w kraju. Wyraźnie o tym mówią też liczby:
• minimalny koszt metra kwadratowego nieruchomości mieszkaniowych w Białymstoku to ok. 3500 złotych;
• najdroższe inwestycje są sprzedawane w cenie do ok. 8600 złotych za metr kwadratowy (dla porównania – średnia stawka za m2 w Warszawie to obecnie 11 500 złotych).
Ceny idą w górę
W związku z powszechnym trendem – podwyższonym popytem na nieruchomości jednorodzinne – obserwujemy podwyżki cenowe również na białostockim i podlaskim rynku.
Korekty te są poniekąd rekordowe w skali kraju – przykładowo, ceny domów w podlaskiej gminie Zabłudów w ciągu ostatniego roku wzrosły o ponad 60%, w gminie Narewka – o ponad 55%, w Drohiczynie – o ponad 50%.
Tak intensywny wzrost cenowy sprawia, że nieruchomości mieszkaniowe w Białymstoku i okolicach już stają się opłacalną inwestycją. Biorąc pod uwagę szereg czynników kształtujących obecny stan rynku, można stwierdzić, że na obniżki cenowe w najbliższym czasie nie warto liczyć. Żeby dokonać udanego zakupy mieszkania, polecamy monitorować rynek i śledzić najnowsze tendencje, a także brać pod uwagę ewentualne zmiany związane z restrykcjami zdrowotnymi.
Pełną aktualną ofertę nowych mieszkań w Białymstoku wraz ze wskazaniem bieżących stawek za metr kwadratowy można znaleźć na stronie Korter.com.pl.
(-)