REKLAMA

 

Gospodynie dostały prawie 10 tys. zł

KGW „Łapiczanki” z Łapicz zorganizują warsztaty koronkarskie i zajęcia prozdrowotne. W poniedziałek umowę na dofinansowanie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

Dotacja posłuży realizacji dwóch projektów. Blisko 5 tys. zł zostanie przeznaczonych na organizację cyklicznych spotkań prozdrowotnych, których tematem będzie dobra kondycja i samopoczucie. Uczestnicy dowiedzą się również, jak dbać o siebie dzięki aktywności fizycznej, czy zdrowej kuchni.

Kolejne 5 tys. zł „Łapiczanki” otrzymały na organizację warsztatów rękodzielniczych. Podczas zajęć uczestnicy poznają – dziś już zapomnianą - metodę wytwarzania koronki iglicą.

Jak wyjaśniała Ewa Wilczyńska, przewodnicząca KGW „Łapiczanki”, jedna z członkiń koła posługuje się tą metodą i to właśnie ona poprowadzi warsztaty.

- Spod jej ręki wychodzą prawdziwe dzieła sztuki, piękne niepowtarzalne koronki. Ta umiejętność już dziś zanika i dlatego zależy nam, aby ocalić ją od zapomnienia – mówiła.

To metoda, która polega na „motaniu niteczką i robieniu supełków”. To tworzy siatkę, na bazie której wykonuje się koronki.

W warsztatach ma wziąć udział piętnaście osób, a efekty pracy będzie można zobaczyć na wystawie po zakończeniu zajęć.

Podpisując umowę wicemarszałek Stanisław Derehajło podkreślał, że tego rodzaju przedsięwzięcia chronią naszą tradycję i obyczaje:

- To wspaniała inicjatywa potwierdzająca, że warto wspierać koła gospodyń wiejskich. To właśnie te organizacje najlepiej znają lokalne środowiska, wiedzą czym można zainteresować swoich sąsiadów.
Koło Gospodyń Wiejskich „Łapiczanki” fundusze na oba projekty otrzymało z budżetu województwa podlaskiego.

www.wrotapodlasia.pl
opr. (mb)

REKLAMA

Facebook

Instagram