Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku przypomina, co można przywieźć z wakacyjnego wyjazdu.
To, co możemy przewozić przez granicę UE i w jakich ilościach jest ściśle uregulowane. Ilości niektórych towarów różnią się w zależności od tego czy podróżujemy transportem lądowym, morskim, czy lotniczym. KAS przygotowało poradnik, w którym można sprawdzić, co, i w jakiej ilości można przewozić przez granicę, żeby nie narazić się na przykre niespodzianki.
Towary przywożone na użytek własny lub rodziny i prezenty są zwolnione z cła i podatku, o ile ich łączna wartość nie przekracza 300 euro (transport lądowy) lub 430 euro (transport lotniczy i transport morski). Podróżując samochodem, autobusem lub pociągiem trzeba zgłosić prezenty, których łączna wartość przekracza 300 euro. Podczas podróży statkiem lub samolotem kwota ta wzrasta do 430 euro.
W bagażu mogą znaleźć się tylko wybrane owoce i warzywa, a dokładniej banany, duriany, ananasy, kokosy i daktyle. Pozostałe owoce trzeba wrzucić do specjalnego pojemnika na granicy – zostaną zutylizowane. Zabroniony całkowicie jest przewóz żywności pochodzenia zwierzęcego, m.in. mięsa, wędlin i nabiału, jest zabroniony. Takie produkty mogą zawierać patogeny, które wywołują choroby zakaźne u zwierząt. Produkty pochodzenia zwierzęcego, nawet w niewielkich ilościach, trzeba oddać na granicy, wyrzucając je do specjalnego pojemnika. Całkowity zakaz dotyczy też przywożenia roślin, np. doniczkowych, sadzonek lub kwiatów. Mogą być na nich obecne szkodniki, które przeniosą się na inne rośliny. Specjalne przepisy obowiązują również co do przewozów leków.
Do Polski nie można też przewozić dóbr kultury. Za ich nielegalne posiadanie można otrzymać karę grzywny lub pozbawienia wolności do lat 2. Sąd może też orzec przepadek przedmiotów.
Wyższa kara grozi za przewóz okazów należących do gatunków zagrożonych wyginięciem. Za to przestępstwo grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Najpopularniejsze wśród przestępców są wybory kości słoniowej oraz dzikie koty.
Specjalne przepisy obowiązują również co do przewozu papierosów i alkoholu. Osoby przybywające do UE transportem lądowym mogą przywieźć z podróży 40 papierosów lub 20 cygaretek, lub 10 cygar, lub 50 g tytoniu do palenia. Statkiem lub samolotem zaś można wziąć ze sobą 200 papierosów, lub 100 cygaretek, lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu do palenia. Napoje alkoholowe są zwolnione z należności celnych i podatkowych, jeśli przestrzega się limitów (dla przybywających z krajów poza UE): 1 litr alkoholu mocnego powyżej 22 % (np. wódka) lub 2 litry alkoholu do 22 % (np. likier) i 4 litry wina oraz 16 litrów piwa.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej KAS.